Świadome używanie komputera. Nie daj się rządzić!

Świadome używanie komputera. Nie daj się rządzić! - space-centerŚwiadome używanie komputera. Nie daj się rządzić! - space-center

 

Czy masz wrażenie, że nie posiadasz odpowiedniej kontroli nad komputerem? Nie wierzysz w swoje możliwości? Myślisz, że za mało potrafisz? A może sądzisz, że to komputer kontroluje Twoje działania? Wielu rzeczy można się nauczyć i wiele umiejętności poprawić. W każdym wypadku jedna rzecz jest konieczna, aby osiągnąć sukces. Musisz wiedzieć, gdzie dążysz i po co. Tak samo jest z używaniem komputera. Jak tylko przejmiesz kontrolę i zrozumiesz, że Ty wydajesz rozkazy i panujesz nad sytuacją, wszystko będzie łatwiejsze.

W kilku poprzednich wpisach wyjaśniłem kilka istotnych punktów pomocnych w zrozumieniu idei działania komputerów. Wyjaśniliśmy skąd wzięła się ta nazwa, jak ewoluowały i czym są dzisiaj. Ponadto było powiedziane, iż te maszyny nie myślą. Robią dokładnie to, do czego zostały zaprojektowane. Nic ponadto. Same nie potrafią podejmować decyzji i nas potrzebują. W skrócie, są to nasze narzędzia, które możemy wykorzystywać w dowolny sposób.

Ustaliliśmy posiadanie kontroli nad nimi. W końcu je stworzyliśmy. Powinniśmy też być świadomi wielu ograniczeń jakie się z tym wiążą. Możliwe, że niektórym z nas będzie je ciężko dostrzec. Komputery u swoich podstaw są bardzo “głupie” gdybyśmy spróbowali nadać im ludzkie cechy. Jednak to, jak je rozwinęliśmy i rozbudowaliśmy sprawia, że wydają się być bardzo inteligentne i mądre. To powoduje u wielu osób nieśmiałość i obawy. Dlatego zależy mi na uświadomieniu wam, że rozumiejąc posiadanie kontroli, nie musimy czuć się nieśmiało, czy przytłoczonym. Owszem, sporo należy się nauczyć. Każdy z nas idzie tą drogą na co dzień.

Wiele osób widząc efekty działania komputerów podejrzewa, iż sterują się same. Zupełnie jakby nas nie potrzebowały. W odróżnieniu od samochodu, raz uruchomiony komputer może wykonywać daną czynność przez bardzo długi czas. Jednakże uruchomiony silnik samochodu także będzie działał bez przerwy, dopóki będzie miał paliwo. De facto samochód potrzebuje nas do kontrolowania go, a nie wprowadzania w ruch. Silnik go napędza. Tak samo jest z komputerami, chociaż raz uruchomione potrafią zrobić znacznie więcej. Ponadto rozwijając i ulepszając je, staramy się, aby robiły więcej bez naszej pomocy.

Przejmij kontrolę. Ty jesteś Panem komputera

Kontrola tych urządzeń należy do nas. Jeśli nie będziemy obsługiwać domowego komputera nie będzie on zbytnio przydatny. Sam nie podejmie decyzji, nie wyświetli filmu, nie naprawi jakiegoś błędu, nie usunie wirusa, nie złapie nowego wirusa, nie zrobi nic bez naszej wiedzy… Te wszystkie inne rzeczy, które pojawiają się w trakcie jego działania, które możecie uznać za ruch z jego strony, są formą komunikacji. Omawialiśmy to już. Jest to konieczne, aby poinformować nas o tym, co się dzieje.

Komputery są jak dzieci i bez nas są bezradne. Wychowywanie dzieci polega na ukierunkowaniu ich myśli, zachowań, nauczaniu sposobów reakcji na bodźce i prowadzeniu za rękę do samodzielności. W odróżnieniu od dzieci komputer nigdy nie będzie samodzielny. Nie posiada świadomości. Aby wychowywać dzieci powinniśmy mieć jakiś pogląd na to. Nawet bez zastanawiania się przekazujemy im nasze wartości i staramy się, by nie popełniały naszych błędów. W trakcie dorastania dajemy dzieciom mnóstwo instrukcji kierując ich rozwojem. Skoro dodatkowo wcześniej to przemyśleliśmy i ustaliliśmy jakieś zasady z tym związane, wtedy postępujemy wg nich i realizujemy plan.

Operowanie urządzeniami nie musi wcale wymagać żadnego planu, ani wcześniej ustalonych zasad. Jednakże podobnie jak z dziećmi wymaga od nas świadomości celu, do którego dążymy. Wychowując dzieci pragniemy, aby były wspaniałymi ludzkimi istotami zdolnymi do radzenia sobie w życiu i dążenia do osiągnięcia szczęścia i bezpieczeństwa. W przypadku komputera powinniśmy także wiedzieć do czego dążymy i co staramy się osiągnąć. Tylko dzięki temu będzie nam łatwiej zrozumieć posiadanie kontroli nad tym urządzeniem i korzystanie z jego dobrodziejstw.

Innymi słowy musisz wiedzieć, do czego pragniesz używać komputera i do czego ma Ci być potrzebny. Sam nie będzie mógł tego dla Ciebie zrobić. Ty nim kontrolujesz. Nie będzie się także z Tobą kłócił o zrobienie czegoś. Nie odmówi, nie zasugeruje nic innego. Nie powie, że mu się to nie podoba, czy to jest zły pomysł. Bezwarunkowo wykona wszystkie Twoje polecenia. Kiedy pojawi się jakiś problem, da Ci znać. Kiedy czegoś nie zrozumie, wykona zadanie tak jak potrafi, lub w ogóle. Kiedy coś pójdzie nie po myśli, będzie zdany na Twoją ocenę i reakcję. Sam, nie będzie mógł sobie z tym poradzić. Jako operator i użytkownik jesteśmy bezwarunkowo potrzebni.

Bądź świadomy swoich działań i miej cel

Bez świadomości tego, co starasz się osiągnąć, nie będziesz w stanie dobrze wykonać zadania. Ponadto będzie Ci trudniej pozbyć się wszelkich obaw. Kiedy przyjmiesz do wiadomości posiadanie kontroli, będzie Ci łatwiej uświadomić sobie, że obsługa komputera nie musi być trudna, ani przerażająca. Nie musi wcale powodować żadnych negatywnych odczuć, ani bojaźni. Owszem, nawet posiadając kontrolę jest szansa, że coś pójdzie źle, popsuje się, itp. To nie znaczy wcale, że się ją utraciło . Tym bardziej należy pamiętać, że wciąż się ją posiada. Wtedy właśnie należy się upomnieć i wykorzystać tę kontrolę. Kiedy coś złego dzieje się z naszymi dziećmi nie pozwalamy na to. Nie chcemy, aby sytuacja rozwijała się sama. Boimy się, że może być jeszcze gorzej.

Dokładnie tak samo jest z komputerem. Gdy będziemy się bać cokolwiek robić sądząc, że nie posiadamy kontroli, nigdy się nie rozwiniemy i nie osiągniemy nic nowego. Natomiast, kiedy już zaczniemy działać i będziemy obawiali się każdego kolejnego ruchu, ponieważ coś może pójść nie tak, wtedy tak naprawdę nasze działania nie będą miały znaczenia. Tylko kiedy przyjmiemy do wiadomości świadomość pełnej kontroli nad tymi urządzeniami, w każdym momencie ich działania będziemy mogli poradzić sobie z obawami.

Spodziewam się, że to nie jest łatwe. Może być ciężko zachować zimną krew, kiedy nie wiemy, co się dzieje, ani dlaczego. Wtedy łatwo zapomnieć o naszej kontroli i możemy sobie pomyśleć, że ją utraciliśmy. Jednak często po prostu brak nam wiedzy, co możemy zrobić. To nie oznacza utraty kontroli. Nadal możemy ją utrzymać poprzez naukę. W kolejnym takim przypadku już nie będzie mowy o poczuciu zagubienia. Wtedy będziemy czuć, że panujemy nad sytuacją.

Obsługując komputer pamiętaj, że on się Ciebie słucha na każdym kroku. Nie potrafi działać sam bez Twojej wiedzy, ani pomocy. Będzie wykonywał tylko to, co mu zadasz. Dlatego tak ważne jest wiedzieć, co chce się zrobić i osiągnąć. Ten spokój i opanowanie w dążeniu do osiągnięcia pożądanego efektu może pomóc w rozwianiu wszelkich obaw i radzeniu sobie w sytuacjach, kiedy wydaje nam się, że utraciliśmy kontrolę. W odróżnieniu od dzieci, komputery nie mają świadomości i nie mogą się od nas odwrócić, kiedy się “poczują” źle traktowane, czy wychowywane. Nie zrobią tak, bo nie czują.

To jest jedna z najważniejszych lekcji, do których będę wracał i przypominał przy każdej okazji. Ty jesteś panem komputera i go kontrolujesz! Nigdy nie tracisz tej kontroli. Możesz jedynie świadomie ją poddać i dać sobą kierować. Jednak to błąd i do niczego nie prowadzi. Jesteś panem komputera i będzie on bezwarunkowo wykonywał wszelkie Twoje polecenia, choć powinieneś wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Wiem, że to powtarzam, jednak jest to ogromnie ważne. Dzięki takiemu podejściu będziecie w stanie zmienić sposób interakcji z komputerem. A dokładnie, będziecie mogli naprawdę w pełni panować nad nim i używać go do własnych celów. A przecież o to nam właśnie chodzi.

 

Jak zwykle gorąco zapraszam do dyskusji. Chciałbym wiedzieć, czy zrozumieliście w pełni znaczenie tej zasady i czy wierzycie w nasze panowanie nad tymi maszynami. Czy nadal macie wątpliwości? Przyznaję, że w trakcie dyskusji z siostrą zwróciła mi uwagę na to, iż czasami brzmię jakbym doskonale to wszystko rozumiał i był zdziwiony jakim cudem ona nadal ma problemy. Przyznaję się do błędu. Zdarza mi się tak myśleć dlatego, gdyż właśnie czasami nie jestem w stanie pojąć skąd się biorą te obawy i jak im zaradzić. Dlatego też powyższe tłumaczenie niekoniecznie musi być dla was wystarczające. Dzięki waszym komentarzom i opiniom będę w stanie spojrzeć na to z innej strony i będziemy razem mogli zagłębić się w temat i poszukać kolejnych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.

 


Dziękuję Ci za Twój czas! Czy spodobał Ci się ten artykuł lub pomógł Ci w jakikolwiek sposób? Jeśli tak, to bardzo gorąco proszę Cię o pomoc. Podziel się tym artykułem ze wszystkimi ludźmi, którym może pomóc. Pomóż mi wypromować tego bloga. Mając więcej czytelników będzie mi łatwiej stworzyć wspaniałe dyskusje i czerpać więcej wiedzy, inspiracji i pomysłów na jeszcze lepsze treści. Dzięki temu TY otrzymasz jeszcze więcej wiedzy o lepszej jakości.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu i wszelkie ciekawe informacje z nim związane zapisz się na Newsletter. Będziesz pewny, ze nic Cię nie ominie.

Główne zdjęcie: https://pixabay.com/en/users/SpaceX-Imagery-885857/

2 thoughts on “Świadome używanie komputera. Nie daj się rządzić!”

  1. no tak ja to przeczytalam ale ktos kto sie zna i zobaczy blad jakis to wie co robic a normalny czlowiek starszy wiekiem pomysli POPSUJE NIE DOTYKAM NIE RUSZAM i chociarz by pisalo co robic woli zeby to ktos naprawil co potrawi wtedy ma swiadomosc ta osoba sie zna da rade UFAM pozdrawiam ……………………..

    1. Witaj. Dziękuję za komentarz. Spoko, rozumiem. Po to właśnie istnieje ten blog, aby każdy mógł poczuć się swobodnie z komputerem. Dlaczego pozwalać komuś innemu załatwiać nasze problemy? Wtedy sami się nie uczymy. Poza tym jak sugerowałem, obcowanie z komputerem nie musi być tak trudne jeśli zaakceptujemy, iż to my posiadamy kontrolę i sterujemy komputerem, a nie on nami.
      Czy ten przekaz był widoczny? A może czegoś Ci w tym zabrakło?

Dodaj komentarz! Napisz co Ci się podobało.