Strach przed komputerem. Moja siostra boi się komputera

Strach przed komputerem. Moja siostra boi się komputera - filmmaker-2838945

 

Czy ludzie naprawdę powinni bać się komputera? Co powoduje w nas strach i niepewność? Co sprawia, że czujemy się źle kiedy czegoś nie rozumiemy i jest dla nas obce? Czy wy także macie takie problemy? Czy zdarza się wam patrzeć na niektóre sprawy właśnie w taki sposób martwiąc się, że nie wiecie jak sobie z tym poradzić? A może myślicie, że się nie da?

Unikanie problemów

Kiedy spotykamy na swojej drodze jakiś duży problem, z którym nie potrafimy sobie poradzić zaczynamy się martwić i postrzegamy to wszystko tylko w czarnych barwach. Uważamy, że to nas przerasta i że nie będziemy w stanie sobie z tym poradzić. Nie należy udawać, że wszystko jest w porządku, kiedy czujemy, że tak nie jest. Według mnie najważniejsze jest przyznanie się przed samym sobą, że mamy problem. Powinniśmy spróbować sobie z tym poradzić.

Zauważam to wokół siebie i sam przez długi czas się tak zachowywałem, sądząc, że wszystkie problemy potrafię rozwiązać sam lub znaleźć rozwiązanie w internecie. Przygotowując się do stworzenia tego bloga, szukając inspiracji i pomysłów rozpocząłem regularne rozmowy z moją siostrą Elżbietą na temat jej stosunku do tego wszystkiego. Starałem się zdobyć jak najwięcej informacji i wszelkich sugestii. W pewnym momencie usłyszałem: “Boję się komputera”.

Jestem w stanie zaobserwować podobne reakcje i nastawienie wokół mnie. Jest to równoznaczne z powiedzeniem: “Mam problem i byłoby fajnie jakby mi ktoś mógł z tym pomóc, bo ja chyba nie wiem jak się za to zabrać i czuję, że to mnie trochę przerasta”. To dobry początek.

Strach przed komputerem

Moja siostra boi się, że straci wszystko w komputerze kiedy będzie robić coś źle. Boi się konsekwencji swoich akcji. Sądzi, że może tak popsuć komputer, że trzeba będzie kupić nowy, że nie będzie się nadawał do użytku lub nie będzie można go odratować. Brak wiedzy powoduje wyolbrzymienie jej obaw i negatywnych skutków używania komputera. Ela myśli tak irracjonalnie kompletnie nie wiedząc jak załatwiać jakiekolwiek problemy w komputerze. Urosło to do tego stopnia, że często boi się wykonać nawet bardzo prostą rzecz. Na szczęście ostatnio się to zmienia. Także dzięki tekstom z tego bloga.

Powyższe obawy są dla mnie największą zagadką. Nie potrafię zrozumieć skąd to się bierze i w jaki sposób kreuje tak negatywne w skutkach wizje? Obecnie sporo o tym rozmawiamy i staram się wybadać grunt. Wierzę, że badając ten konkretny aspekt będę w stanie łatwiej was zrozumieć i wasze problemy, a także starać się podsuwać wam jak najlepsze rozwiązania.

Ponadto Ela sądzi, że wszystkie tłumaczenia są zbyt trudne, aby pojąć temat. To zdecydowanie odpycha i utrudnia pogłębianie wiedzy, a także pozbycie się strachu przed jej pozyskiwaniem. Z tego powodu pragnąłem uruchomić tego bloga, aby udowodnić, że wcale nie musi tak być i da się omówić te sprawy i podawać konkretną wiedzę w bardzo prosty sposób.

Dodatkowo moja siostra cały czas obawia się czy na pewno odpowiednio wykonuje jakieś czynności w komputerze. Nigdy nie jest pewna posiadanych instrukcji. Dodałbym do tego niepewność odnośnie swoich kompetencji, ten irracjonalny strach przed zepsuciem wszystkiego i zbyt mało odwagi do testowania nowych terytoriów. Jednakże bez próbowania i testowania nigdy nie ruszymy się z miejsca. Ela boi się poszukać informacji, bo uważa że nie potrafi, to nigdy nic się nie zmieni i cały czas będzie się kisić w tych samych negatywnych emocjach.

Zdobywaj wiedzę i nie bój się próbować

Takie myślenie ma wpływ na inne aspekty naszego życia i generalnie burzy naszą samoocenę i to jak siebie postrzegamy. Degradujemy się w ten sposób i nie dajemy sobie szans na ucieczkę z tego marazmu i dołka. Stąd niedaleka droga do braku samodzielności, który będzie się objawiać nie tylko w obcowaniu z komputerem i generalnie przesiąknie tym nasz cały charakter.

Czy naprawdę bez jakiegoś konkretnego poradnika wyprofilowanego konkretnie pod nasze potrzeby nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z niczym nowym? Wiele osób właśnie tak to postrzega. Świat się zmienia. Mimo, iż wiele rzeczy staje się bardzo łatwe, ludzie zaczęli się domagać jeszcze większej prostoty i tego, aby wszystko dostać dokładnie tak jak oni sobie życzą. Rozumiem gdy wywodzi się to ze strachu i niepewności. Niestety bez naszego wkładu i chociaż małej ilości odwagi i kreatywności nic się nie zmieni. Nie możemy oczekiwać, że ktoś zrobi coś za nas, bo wtedy poczujemy się lepiej tylko na chwilę i nie nauczymy się nic nowego, ani nie zmienimy tego jak się czujemy.

Pamiętaj, nie jesteś sam/sama!

Podejrzewam, że wielu z was odnajdzie w powyższych słowach swój własny opis. Dziękuję Eli za pomoc i za podzielenie się takimi głębokimi uczuciami. Chciałem napisać o tym, gdyż wiem jak to ważne, aby nie czuć się osamotnionym. Kiedy mamy problemy i sądzimy, że nie da się ich załatwić jest nam trudno. Kiedy jednak zrozumiemy, że nie tylko nam to doskwiera i może to dotyczyć bardzo wielu osób, jest nam wtedy łatwiej. Kiedy możemy się z kimś utożsamić, a najlepiej gdy taka osoba przeszła tę drogę co my i sobie poradziła, wtedy łatwiej nam znaleźć w tym nadzieję dla siebie.

Ten blog ma służyć wam pomocą i wsparciem. Wciąż staram się jak najlepiej zrozumieć wasze potrzeby i problemy i dawać wam jak najlepsze rozwiązania i odpowiedzi na wasze problemy i pytania takie jak na początku tego wpisu. Byłbym niezmiernie wdzięczny gdyby ktokolwiek z was mający podobne odczucia i negatywne doświadczenia dzielił się tym w komentarzach, aby pozostali poczuli się lepiej. Może to wam także pomagać poprzez wyrzucanie z siebie wielu negatywnych wspomnień i odczuć, po to aby zrobić następny krok.

Czy także boicie się i strach was paraliżuje? Kiedy myślicie w podobny sposób, wiedzcie, że nie jesteście sami. Podzielcie się tym w komentarzach i udowodnijcie sobie i innym, że jest was więcej i możecie sobie pomóc. Podzielcie się waszą historią. Jak sobie radzicie z takimi uczuciami? Czy czujecie się lepiej wiedząc, że nie tylko wy tak się czujecie?

 


Dziękuję Ci za Twój czas! Czy spodobał Ci się ten artykuł lub pomógł Ci w jakikolwiek sposób? Jeśli tak, to bardzo gorąco proszę Cię o pomoc. Podziel się tym artykułem ze wszystkimi ludźmi, którym może pomóc. Pomóż mi wypromować tego bloga. Mając więcej czytelników będzie mi łatwiej stworzyć wspaniałe dyskusje i czerpać więcej wiedzy, inspiracji i pomysłów na jeszcze lepsze treści. Dzięki temu TY otrzymasz jeszcze więcej wiedzy o lepszej jakości.

 

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu i wszelkie ciekawe informacje z nim związane zapisz się na Newsletter. Będziesz pewny, ze nic Cię nie ominie.

Główne zdjęcie: https://pixabay.com/en/users/lukasbieri-4664461/

2 thoughts on “Strach przed komputerem. Moja siostra boi się komputera”

 1. NO WITAM JESTEM POD WRAZENIEM ALE POZYTYWNYM BO FAKTYCZNIE CALOSC TEKSTU SIE ZGADZA DAJE DUZO DO MYSLENIA CZY WARTO ZYC WCIAGLYM STRACHU A CO BY BYLO I TAK DYBAC SOBIE A NIGDY NIE SPROBOWAC CZEGOS POKAZAC WSZYSTKIM I BYC DUMNYM Z SIEBIE ZE JA TEZ COS POTRAWIE TRZEBA SIE NADTYM ZASTANOWIC POZDRAWIAM

  1. Cześć.
   Dziękuję za komentarz. Bardzo mi miło, że artykuł się spodobał i że daje do myślenia.
   Polecam spróbować przełamać ten strach i działać.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz! Napisz co Ci się podobało.