Skąd się wziął komputer? Skąd taka nazwa?

Skąd się wziął komputer? Skąd taka nazwa?

 

Co nam przychodzi do głowy kiedy myślimy o komputerze? Czy na pewno wszyscy rozumiemy czym są komputery? Czy powinniśmy lepiej poznać ich historię i pochodzenie? Czy taka wiedza nam się przyda? Czy uważacie, że może to pomóc w lepszej i łatwiejszej nauce i pozbyciu lub zmniejszeniu się obaw i oporów? Słuchając różnych opowieści możemy się czegoś nauczyć i z reguły dostrzec w nich siebie i nasze problemy. Historia komputerów i ich pochodzenia jest historią problemów jakie staramy się rozwiązać z ich pomocą. Ten wpis pomoże wam lepiej zrozumieć niektóre nazwy używane w świecie komputerów.

Czym kiedyś były komputery i skąd taka nazwa?

Komputer jest maszyną, czy urządzeniem, gdzie możemy przechowywać różne rzeczy i pozwala uruchamiać programy i robić ciekawe rzeczy. Dodatkowo pozwala nam na szerszą komunikację poprzez internet. Dziś komputer robi znacznie więcej rzeczy niż kiedyś. Służy nam za telewizor czy radio, pozwala coś obejrzeć i posłuchać muzyki. Pozwala także na wielką wolność i swobodę wyboru rzeczy, które nas interesują i które chcemy obejrzeć, czy posłuchać. Komputer służy nam jako urządzenie do rozrywki, a także do edukacji, okno na świat. Komputery również obsługują maszyny, które budują komputery i inne rzeczy. Obsługują i są obecne w bardzo wielu innych maszynach i urządzeniach. Tak naprawdę są wszędzie.

Komputer to naprawdę niesamowita i wspaniała rzecz. To, co się za nim kryje dla każdego jest inne i jest używany do innych celów. Dla zdecydowanej większości osób jest to komputer stacjonarny lub laptop. Trochę bogatsi mogą sobie pozwolić na MAC’a czy Macintosh’a. Jednak nie wszyscy wiedzą, co to jest, choć mogli usłyszeć nazwę. Niektórzy pamiętają takie urządzenia jak Amiga i Commodore C64. Wielu zna IBM i wiedzą, że “kiedyś” produkowali komputery. Możecie nawet wiedzieć co to jest PC, popularnie określany jako “Pecet”. Czy sądzicie, że brakuje tu kilku pojęć, nazw, itp? Dajcie znać i wtedy je dopiszę.

Kilka nazw, których znaczenie warto znać

Na początek wyjaśnijmy nazwy użyte powyżej.

Komputer Stacjonarny – jest to komputer, który trzymamy w domu. Jest to duża skrzynka z monitorem, myszką, klawiaturą, głośnikami, itp. Z uwagi, że dziś zależy nam zdecydowanie na “mobilności”, czyli łatwym przemieszczaniu się ze sprzętem preferujemy używanie laptopów. Komputer stacjonarny to tak naprawdę PC. Zdecydowana większość dzisiejszych komputerów używa Windows (o tym jeszcze będzie mowa)

Laptop – jest to przenośna wersja komputera domowego. Po angielsku lap to kolano, gdyż z reguły tak właśnie pracujemy z laptopem.

MAC (starsza wersja Macintosh) – to komputer stacjonarny lub laptop firmy Apple. Nie używa Windows. Zasady są te same, a wszystko działa i wygląda trochę inaczej. Dziś mówi się, że ktoś ma albo PC, albo MAC. Nie ma zbyt wielu dodatkowych opcji dla standardowego użytkownika.

Amiga, Commodore, IBM PC – są to stare komputery, które działały i wyglądały całkowicie inaczej niż dziś i ich obsługa była zdecydowanie inna.

PC – po angielsku znaczy to Personal Computer, czyli Komputer Osobisty. Taki, który trzymamy w domu dla siebie. Kiedyś komputery były posiadane tylko przez rządy, wojsko i uniwersytety. W latach 70-tych dwóch kolesi zbudowało komputer w garażu. Minęło kilka lat zanim stały się popularne. Chcieli dać ludziom te same urządzenie do domu. Aby każdy mógł mieć do tego dostęp. Tak narodziło się Apple. IBM natomiast zaczął używać nazwy PC, aby zachęcić więcej osób do kupienia ich wersji komputera do każdego domu.

To, co wyjaśniłem powyżej jest tylko mała częścią tego wszystkiego. Moim celem nie jest opisywanie wszystkich nazw i całej historii komputerów, choć mogę się na tym skupić w przyszłości, kiedy będzie wam na tym zależało. Nazwy, które używamy i to, co nimi określamy może się zmienić. Nadal jednak nazywamy komputerami te skrzynki, które zawierają w sobie jakieś mniejsze części, do których mamy monitor myszkę i klawiaturę. Jednak to nie wszystko.

Cofnijmy się trochę w czasie…

Cofnijmy się do samych początków, aby móc dobrze wam wyjaśnić, co wg mnie może i powinno być określane mianem komputera. W XVII wieku pojawiło się angielskie określenie “computer” i dotyczyło one osób, które zajmowały się liczeniem. Wikipedia podaje ten sam wiek dla powstania pierwszego mechanicznego kalkulatora. Z pewnością nie były powszechne. Kiedy trzeba było coś policzyć zajmowali się tym ludzie. Pod koniec XIX wieku było już tak, że potrzebowano dużych biur dla tych osób. Np kiedy była potrzeba przeprowadzić spis ludności. Z tej potrzeby powstało IBM. Pierwsza poważna firma komputerowa.

A więc kiedyś były pokoje pełne matematyków liczących cokolwiek było potrzebne. Rzecz jasna ludzie zauważyli potrzebę ulepszenia tego systemu i od dawna myśleli o jakiejś maszynie, która będzie liczyć coś bardzo łatwo i szybko, oraz rozwiązywać nasze problemy. Alan Turing zbudował maszynę, która potrafiła rozszyfrować Enigmę. Można powiedzieć, że to był jeden z pierwszych prawdziwych komputerów, a potem budowano kolejne, nastawione na rozwiązanie problemów z liczeniem. Chciano zredukować liczbę ludzkich komputerów. Tym miały się zająć nowe maszyny.

Mimo, iż udało nam się obejść ten problem zauważyliśmy, że potrzebujemy, aby te maszyny robiły dla nas więcej. Zwróćcie uwagę, że póki co, mówię o maszynach, a nie elektronicznych urządzeniach. Te powstały później. Aczkolwiek jedne i drugie są komputerami. Elektroniczny kalkulator czy elektroniczny zegarek w pewnym sensie także jest komputerem.

Stwarzamy więcej możliwości…

Z czasem pragnęliśmy ulepszyć komputery i sprawić, aby liczyły “same”. Tzn, pokazaliśmy im jak mają wykonywać obliczenia i co potrzebujemy, aby policzyły. Potem dodaliśmy do tego polecenia odnośnie tego, co mają robić kiedy skończą. Jakie byłoby ich kolejne zadanie. Ponadto, aby mogły nas informować o efektach swojej pracy. Dodawaliśmy do nich nowe ulepszenia, zwłaszcza kiedy zmieniły się one w urządzenia elektroniczne.

Natomiast ostatecznie wszystko opierało się tylko i wyłącznie na liczeniu. Więc kiedy komputer musiał “podjąć decyzję” po prostu sprawdzał wynik swoich obliczeń. Np 0 mogło znaczyć, że nadal pracuje, a jakikolwiek inny wynik, że skończył. Jedna część komputera liczyła, a druga mogła sprawdzać wynik. W ten sposób komputery stały się “mądre”. Do dziś wiele osób je tak postrzega. No bo jakim cudem ta maszyna może wiedzieć kiedy nas o czymś poinformować?
Im bardziej rozbudowywaliśmy nasze komputery, tym mądrzejsze się wydawały. Ostatecznie zajmowały się tylko liczeniem. W oparciu o otrzymane liczby, “wiedziały”, co mają zrobić dalej. Jednak nie same z siebie, to wszystko zrobili ludzie.

Wróćmy do przykładu ze spisem ludności i ludzkich komputerów. Porównajmy ich działanie:

– uruchamiamy komputer. Ludzki komputer przychodzi do biura
– komputer jest gotowy do pracy, widzimy coś na ekranie. Ludzki komputer siada za biurkiem.
– używamy myszki i klawiatury, aby komputer coś zrobił. Ludzki komputer dostaje stertę dokumentów i instrukcje od kierownika.
– uruchamiamy w komputerze program i wykonujemy różne zadania. Ludzi komputer pracuje nad kolejną kartką papieru wykonując wszelkie matematyczne zadania tam zawarte. Jak w szkole na lekcjach matematyki.
– komputer kończy pracę i wyświetla rezultaty na monitorze. Ludzki komputer kończy obliczenia i zanosi dokumenty do kierownika
– wyłączamy komputer. Ludzki komputer wychodzi z biura i idzie do domu

Ludzki komputer wiedział, co należy zrobić kiedy skończy daną pracę i jak i kogo o tym poinformować. Zdecydowaliśmy się budować komputery w ten sam sposób. Jednak to ludzie musieli przewidzieć wszelkie możliwe scenariusze i wytłumaczyć to komputerowi. Bez tego nie wiedziałby, co robić dalej.

Kolejne etapy rozwoju pozwoliły nam lepiej łączyć istniejące maszyny z komputerem. Dzięki temu, że komputer dostał od człowieka instrukcje, wiedział, co należy zrobić dalej kiedy miał to policzone. Ponieważ ludzie także mu to powiedzieli. Komputer musiał zdecydować, co robić, na podstawie obliczeń. Wtedy kierował maszyną, która wykonywała pracę. De facto to komputer ją wykonywał… Wtedy nastąpiła całkowicie nowa era technologii, którą mamy obecnie…

Droga do dzisiejszych komputerów była długa i zawiła. To wszystko powstawało przez wiele lat i było efektem działań tysięcy ludzi i ich świetnych pomysłów. W następnym artykule już konkretniej będę omawiał zagadnienie pomagając wam dokładniej zrozumieć z czym dziś mamy do czynienia. Ponadto zachęcam was gorąco do komentowania i do dyskusji na temat poruszanych tu kwestii.

Czym według was jest komputer i co kryje się pod tą nazwą? Czy chcielibyście więcej artykułów wyjaśniających konkretne pojęcia związane z komputerami (wiele takich mam zaplanowanych)? Jak wiele z tego było wam wcześniej znane? Kiedy według was powstały pierwsze komputery? Dajcie znać w komentarzach.

 


Dziękuję Ci za Twój czas! Czy spodobał Ci się ten artykuł lub pomógł Ci w jakikolwiek sposób? Jeśli tak, to bardzo gorąco proszę Cię o pomoc. Podziel się tym artykułem ze wszystkimi ludźmi, którym może pomóc. Pomóż mi wypromować tego bloga. Mając więcej czytelników będzie mi łatwiej stworzyć wspaniałe dyskusje i czerpać więcej wiedzy, inspiracji i pomysłów na jeszcze lepsze treści. Dzięki temu TY otrzymasz jeszcze więcej wiedzy o lepszej jakości.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu i wszelkie ciekawe informacje z nim związane zapisz się na Newsletter. Będziesz pewny, ze nic Cię nie ominie.

Główne zdjęcie: Caroline Methot https://unsplash.com/@carla_methot

Dodaj komentarz! Napisz co Ci się podobało.