Przełamywanie barier. Nie wolno poddawać się stereotypom

Przełamywanie barier. Nie wolno poddawać się stereotypom - pexels-photo-541522

Technologie i komputery zostały stworzone po to, abyśmy mogli z nich korzystać i ulepszać nasze życie. Chcesz, aby Twoje codzienne obowiązki były łatwiejsze i przyjemniejsze? A może niech ktoś/coś zrobi to za Ciebie? Czy nie fajnie byłoby odrzucić wiele obowiązków i pozwolić, aby komputer nas wyręczył?

Dzisiaj chciałbym opowiedzieć wam parę słów na temat, który z pozoru nie wydaje się w ogóle być związany z komputerami, czy z tematyką tego bloga. Tak naprawdę wiąże się z czymś innym. Z rozwojem, wiedzą, zdobywaniem jej, osiągnięciami, planami, itp. Komputery i to, co w sobie zawierają, są natomiast bardzo przydatnymi narzędziami, które mogą nam w tym pomagać. Mogą ułatwić nam życie, pomóc zrealizować pewne zadania, przyspieszyć je, ułatwić, zautomatyzować, czy nawet całkowicie przejąć od nas. Możemy oddać im ten fragment życia, aby nim zarządzały za nas. W chwili obecnej dzieje się to już na wielką skalę. Komputery kontrolują ruch uliczny, ruch powietrzny, zamki w drzwiach, czas, drzwi, klimatyzację, windy i miliony innych rzeczy. Robimy to po to, aby nasze życie było łatwiejsze i byśmy mogli zająć się czymś innym. Skoro maszyna potrafi to za nas zrobić, dlaczego nie skorzystać?

Boimy się tego, czego nie rozumiemy

Teraz pomyślmy o tych wszystkich możliwościach jakie czekają na każdego z nas w życiu. Codziennie stajemy przed czymś nowym, niespodziewanym i nieoczekiwanym. Stajemy przed decyzjami i je podejmujemy. W ten sposób prowadzimy nasze życie. Jest ono podporządkowane temu, jak reagujemy na to, co się w nim pojawia. Pojawiają się także sytuacje, których nie rozumiemy i bardzo nam ciężko zdecydować się na coś. Czasami wybór nas przeraża, a nawet paraliżuje. Bywa to także przyczyną ogromnego stresu.

Najbardziej jesteśmy zestresowani i martwimy się tym, czego nie rozumiemy. Często wzbudza to w nas strach. Bywa, że paraliżuje on nas tak mocno, iż blokujemy zdolność rozumienia danej sytuacji, czy sprawy. Wcale nie musi tak być. Boimy się i martwimy, gdyż nie wiemy, co nas czeka po podjęciu danej decyzji. Tak naprawdę jest tak z każdą decyzją. Jednak kiedy czegoś nie rozumiemy, nie potrafimy nawet częściowo przewidzieć, jak to się może skończyć. Kiedy coś znamy i rozumiemy zawsze mamy jakieś wyobrażenie. Dokładnie tak jest z technologią, której nie rozumiemy. To są właśnie te negatywne uczucia, o których dyskutujemy tu na blogu.

Gdy zależy nam na zrozumieniu czegoś, powinniśmy rozwiać swoje obawy. Generalnie zawsze powinno nam na tym zależeć . Więcej wiedzy nigdy nikomu nie zaszkodziło. Z reguły może to nam tylko pomóc i dzięki zrozumieniu tego unikamy podobnej sytuacji w przyszłości. Efektywnie redukujemy stres. Więc zawsze w naszym interesie powinno być zrozumienie tego, z czym się mierzymy. Kiedy jest to jakaś nowa technologia, urządzenie czy komputer, będzie to nas przerażać. Jednak zrozumienie jak to działa, i co to może dla nas zrobić, jest tylko i wyłącznie przewagą jaką możemy wykorzystać w przyszłości. Olanie sytuacji i brak chęci zrozumienia, zostawi tylko złość, stres i inne negatywny odczucia, których nie znosimy.

Poznaj komputer i rozwijaj się

Zawsze zakładamy najgorszy i pesymistyczny wynik i wyjście z danej sytuacji. Przekraczając obawy i wychodząc ze strefy komfortu dajemy sobie szansę na odkrycie wspaniałych rzeczy i możliwości do naszej dyspozycji. Strefa komfortu, to sytuacja, w której się znajdujemy i to jak czujemy się ze sobą w danej chwili. Wyjście ze strefy komfortu oznacza sytuację niekomfortową postrzeganą przez nas jako nieprzyjemną. Zawsze tak zakładamy, choć tak nie musi być.

Nigdy nie jest za późno, aby zrozumieć coś nowego, o czym nie mamy pojęcia i na czym się nie znamy. Trzeba tylko być otwartym na te możliwości. Kiedy następnym razem będziecie w takiej sytuacji pomyślcie przez chwilę: „Co najgorszego może się stać gdy to zrobię?”. Jak już się dowiedzie, zastanówcie się, czy jest to tak straszne jak się wam przed chwilą wydawało? Jak byście wtedy zareagowali, na ten możliwie najgorszy rezultat? Często okazuje się, że nie jest to tak złe, jak sądziliśmy. Dodatkowo zawsze płynie z tego jakaś nauka.

Zawsze warto jest uczyć się czegoś nowego i starać się zmieniać siebie i swoje życie na lepsze. Nowe technologie, programy i urządzenia ogromnie nam w tym pomagają. Te rzeczy, które nas blokują bardzo często mogą być bramą, czy droga do tego miejsca, do którego tak bardzo pragniemy się dostać. Najczęściej jednak z braku zrozumienia, nie staramy się rozwiać naszych obaw, ani wyjść ze strefy komfortu. Tkwimy tam, gdzie sądzimy, że jest nam dobrze. Kiedy tak naprawdę nie jesteśmy zadowoleni i chcielibyśmy więcej. Tylko ten irracjonalny strach przed nieznanym nas ogranicza.

Nigdy nie jest za późno

Sam jestem dobrym przykładem, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ok, niby to nie jest wielkim osiągnięciem, aby wrócić na studia po 30, jednak chodzi mi o sam fakt i o całokształt. Wiele rzeczy i sytuacji przyczyniły się do podjęcia tej decyzji. Ponadto chyba lepiej rozważać te sprawy i starać się coś zmienić kiedy jest się młodszym, niż żałować po 60-tce? Wielu z was może pomyśleć, że jestem młody i jest mi łatwiej. Nic bardziej błędnego. Dzisiejsze badania jasno pokazują, że potrafimy uczyć się w każdym wieku. Nasz wiek nie powinien ograniczać nas w dążeniu do zdobywania nowych osiągnięć, rozwijania się, uczenia i wszelkich pozostałych pięknych rzeczy, jakie mogą być dla nas dostępne. Tym bardziej strach i obawy przed używaniem komputerów i technologii nie powinny być problemem. Zamiast postrzegać te rzeczy jako przeszkodę i wroga, lepiej widzieć niesamowite możliwości i pomoc w osiąganiu naszych celów.

Pamiętam kiedyś w Teleexpressie była historia na temat starszego Pana i tego, jak zainteresował sobą świat (2007 lub wcześniej). A konkretnie ten w internecie. Otóż na początku rozwoju You Tube’a i kolejnej fali rozwoju internetu, ten starszy Pan po 70-tce, czy nawet 80-tce zainteresował się tym wszystkim. Wyszedł ze strefy komfortu, rozwiał obawy i stwierdził, że chce spróbować. Nie lamentował, że z racji swojego wieku nie da rady tego zrobić. Nie mówił sobie, że jest za głupi, czy za stary. Patrzył na to, jako na coś niesamowitego. Ciekawiło go to ogromnie i możliwości jakie mu to mogło zaoferować.

Kupił więc komputer i podłączył w domu internet. Niesamowite zainteresowanie i ciekawość pogłębiały jego żądzę nauki i odkrycia tego nowego świata. Chciał wiedzieć, co to w ogóle jest i czemu wszyscy się tak tym interesują. Nauczył się sam jak korzystać z internetu i wyszukiwarek. Google było wtedy znane, choć nie tak wielkie jak dziś. Powoli zdobywał wiedzę i wykorzystywał ją, aby nauczyć się jeszcze więcej. Ostatecznie trafił na You Tube. Wtedy nie był on tak wielki jak dziś, lecz z pewnością było tam mnóstwo filmików o tym, jak korzystać z internetu i samego You Tube’a.

Korzystając z tych porad, kupił sobie kamerę i zaczął nakręcać siebie samego. Mówił o tym jak piękny i wspaniały jest ten nowy świat jaki odkrył. Te wszystkie niesamowite rzeczy, o jakich nie miał pojęcia i nigdy nie sądził, że mogą istnieć. Mówił o tym, jak wdzięczny jest, że wyzbył się strachu i rozpoczął tę przygodę. Kiedy już nagrał kilka przemówień, zaczął je publikować na swoim kanale i ludzie go odkryli. Zdobył ogromny szacunek wśród młodszego pokolenia i zainteresował sobą świat ze względu na bariery jakie przełamał. Przeszedł ciężką drogę i swoim uporem i wielką mocą ciekawości i zainteresowania czymś nowym, pokazał wszystkim, że nie powinno się poddawać stereotypom.

Nigdy na nic nie jest za późno. Należy sięgać marzeń, wyzbyć się strachu i korzystać ze wszelkich dostępnych pomocy. Dokładnie po to stworzyliśmy komputery i technologię. Otwórzcie swoje serca i umysły, po to aby dążyć do tak wspaniałych niesamowitych wrażeń jak ten starszy Pan. Czego wam z całego serca życzę. Niech 2018 rok będzie dla was właśnie taki.

 


Dziękuję Ci za Twój czas! Czy spodobał Ci się ten artykuł lub pomógł Ci w jakikolwiek sposób? Jeśli tak, to bardzo gorąco proszę Cię o pomoc. Podziel się tym artykułem ze wszystkimi ludźmi, którym może pomóc. Pomóż mi wypromować tego bloga. Mając więcej czytelników będzie mi łatwiej stworzyć wspaniałe dyskusje i czerpać więcej wiedzy, inspiracji i pomysłów na jeszcze lepsze treści. Dzięki temu TY otrzymasz jeszcze więcej wiedzy o lepszej jakości.

 

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu i wszelkie ciekawe informacje z nim związane zapisz się na Newsletter. Będziesz pewny, ze nic Cię nie ominie.

Główne zdjęcie: https://www.pexels.com/u/rawpixel/

Dodaj komentarz! Napisz co Ci się podobało.