Procesor, czyli serce komputera. Czy można go porównać do człowieka?

Procesor, czyli serce komputera. Czy można go porównać do człowieka? - electronics-3007664

Po co komputerowi serce? Przecież to nieożywiona maszyna i nie potrzebuje takiego “organu”? Do czego służy serce komputera? Wszystkie elementy komputera składają się na jego całość. Podobnie jak części naszego ciała. Serce komputera (Procesor, CPU, procek) jest siłą napędową i podobnie jak u nas odpowiada za pracę całego organizmu. Procesor “ożywia” komputer. Chcesz wiedzieć jak to się dzieje?

Procesor to serce komputera

W poprzednim wpisie mówiliśmy na temat procesora. Jest to centralny i newralgiczny punkt działania komputera, bez którego nie mógłby on funkcjonować. CPU jest głównie potrzebny do wykonywania wszelkich operacji i działa jak mała mrówka, która bezustannie pracuje. Omówiłem jedne z wielu zadań jakie należą do procesora, a mianowicie zliczanie wykonywanych prac. Jest to konieczne do zarządzania kolejką i ustalania priorytetów. Niektóre elementy lub programy będą potrzebowały jego uwagi natychmiast, inne mogą spokojnie poczekać.

Mówiliśmy także, że najłatwiej porównać procesor do serca. Jest równie istotny i bez niego nic by nie funkcjonowało. Jednakże w odróżnieniu od naszego wspaniałego mięśnia CPU jest sztucznym tworem naszych rąk, który wykonuje zadania dla poszczególnych części komputera i programów. Jego działanie rozpoczyna się wraz z uruchomieniem komputer i po jego wyłączeniu zapomina o wszystkim, co wcześniej zrobił. Nie ma żadnych wspomnień. Nasze serce działa w ciągu naszego życia i zapamiętuje nasze ciało i jego potrzeby.

Ktokolwiek z was nie przeczytał jeszcze poprzedniego artykułu może zechcieć zrobić to teraz. Gorąco was do tego namawiam i nie chciałbym, abyście mieli problemy ze zrozumieniem tego wpisu. Będę nawiązywał do poprzednich wyjaśnień dość często. Ponadto chciałem przypomnieć, iż jest to dość złożony temat i kiedy czegoś nie zrozumieliście może warto przeczytać jeszcze raz. Ponadto, aby w pełni zrozumieć całą funkcjonalność należy dodatkowo poznać pozostałe komponenty komputera, które będę wkrótce omawiał. Możecie wtedy wrócić do artykułów na temat procesora i na pewno będzie wam łatwiej ogarnąć temat.

Rozumiem doskonale, że niekoniecznie każdemu przypadnie do gustu sposób mojego tłumaczenia i użyte porównania. Nie mogę także oczekiwać, że będzie to dla was tak zrozumiałe jak jest dla mnie. Ogromnie mi zależy na jak najlepszym i najbardziej zrozumiałym tłumaczeniu. Dlatego proszę o waszą pomoc. Napiszcie w komentarzach jak się z tym czujecie i jak to do was przemawia. Czy są jakieś fragmenty, które są niejasne lub gdzie chcielibyście mieć więcej porównań lub anegdot? Dzięki waszej pomocy będę mógł przedstawić ten temat w jeszcze lepszy sposób.

Serce, które umie dodawać

Poprzedni artykuł mówił na temat procesora jako części wykonującej wszystkie zadania. Starałem się wam pokazać jak wielką ilość prac wykonuje procesor i jak wiele rzeczy w komputerze domaga się jego uwagi. Aby zrozumieć ten temat szerzej porównałem go z jednym sercem, które miałoby obsługiwać setki, tysiące, czy miliony bliźniaków syjamskich. Jedno małe serduszko by nie wytrzymało. Nawet wielkie serca największych zwierząt na ziemi. Nie powiedzieliśmy jednak jaki czas jest na to potrzebny. Zastanów się teraz jak często nasze serce bije…

Aby móc to wszystko dobrze wyjaśnić musimy trochę zboczyć z tematu i omówić kilka pozostałych spraw związanych z CPU. Opisałem go jako serce i jego specjalnością jest liczenie. Tak naprawdę potrafi tylko dodawać. Chcecie poczuć się lepiej?:) Chcecie poczuć wyższość nad tą maszyną, która sprawia wam te problemy?;) Serce komputera jest tak proste, że potrafi tylko dodawać i tylko do 2! Nic więcej. Naprawdę. Tak dokładnie jest.

Procesor jest niesamowicie skomplikowanym urządzeniem i w swoich podstawach jest naprawdę bardzo prosty. Powiedzieliśmy, że liczy wszystkie swoje operacje i skoro dodaje tylko do 2 w jaki sposób zdobywa większe liczby? Używa on całkowicie innego systemu niż ludzie. My liczymy do 10 a potem znowu od 1, tylko że dodajemy to do posiadanych dziesiątek. Komputer robi tak samo, tylko że maksymalnie z użyciem dwóch liczb: zero i jeden. Nie zna ich więcej. Może się to wydawać bardzo dziwne, jednak jemu w zupełności to wystarcza. Większe liczby podobnie jak w naszej matematyce są tworzone z mniejszych. Jednakże skoro tylko 2 liczby są dostępne taka liczba jak 1 milion dla procesora wygląda tak: 11110100001001000000. 🙂
Nie musicie się nad tym głowić i mam nadzieję, że pomaga wam to poczuć się lepiej wiedząc, jak częściowo prymitywny jest komputer u swoich podstaw.

Serce jako zegar

Ponadto procesor jest zegarem, jednak nie pokazuje czasu. W zasadzie jest to podobne do tykania zegara, aczkolwiek to tykanie jest tak naprawdę liczeniem wykonywanych czynności. Dla niego czas się nie liczy. Po prostu wykonuje zadania z użyciem swojego zegara. A wygląda to tak jak 1,2,1,2,1,2,1,2, itd. Lewa noga, prawa noga. 🙂 Podczas każdego ruchu jest wykonywana najprostsza możliwa rzecz. Komputer jest maszyną, która nie może, ani nie potrafi powiedzieć nie wiem, wydaje mi się, nie sądzę, itp. Nie ma mowy. Jest tylko tak lub nie. Kiedy procesor „tyka” podejmuje decyzję, tak lub nie. To nie jest decyzja typu: „Zrobię coś czy nie zrobię”, tylko w lewo czy w prawo, prosto czy w tył, do góry czy na dół, tak czy nie. W taki sposób „głupi” CPU liczy tylko do 2 i określa czas.

Jak ten komputerowy zegar ma się do naszego czasu? Potrafi obsłużyć bardzo dużo elementów i wykonać mnóstwo prac. Ponadto robi to niezmiernie szybko. Dla uproszczenia powiedzmy, że nasze serce uderza raz na sekundę. Dokładnie tak samo jest z procesorem komputera. Działa on w każdej sekundzie jednak jego zegar jest trochę szybszy. Nasze serce w ciągu sekundy wykona jedno uderzenie, jeden cykl. Procek zrobi to tak szybko jak pozwala mu na to prędkość jego zegara. Dzisiejsze procesory to kilka milionów zadań na sekundę!

Wracając do naszego porównania z milionem bliźniaków syjamskich i jednym sercem. Procesor potrzebowałby jednej sekundy na obsłużenie tych wszystkich ciał. W momencie kiedy przeczytaliście początek tego akapitu w komputerze zrobiono miliony maciupkich rzeczy, które składają się na większe. To może być dla was przerażające i wcale nie ułatwiać wam przełamywania barier, ani tym bardziej postrzegania Procka jako czegoś bardzo prostego, czego nie należy się bać. Rozumiem to i spójrzcie na to z innej strony.

Procesor, czyli serce komputera. Czy można go porównać do człowieka? - cooler-933691

 

Procesor jest skomplikowany jak serce człowieka 

Kiedy wasze serce bije nie zastanawiacie się nad tym ile akcji dzieje się w środku, ile zadań, ile pracy. Dla was jest to jedno uderzenie, podobnie jak jedna sekunda procesora. Przy każdym uderzeniu serca dostarcza ono krew do milionów komórek w naszym ciele. W krwi znajduje się wiele różnych rzeczy, np tlen i minerały. Przy każdym uderzeniu serca komórki utrzymują te dostawy i zaczynają je używać do swoich celów. Pomyślcie o tym jak o dostarczaniu towaru do sklepu. Ile czynności się z tym wiąże? Podobnie jak z komputerem jest to de facto kilka milionów zadań na sekundę.

Nasze ciało jest wielką biologiczna maszyną, która wykonuje miliony zadań w trakcie jednego uderzenia serca. Nie przeraża nas to, ani tym bardziej, jak bardzo to wszystko jest skomplikowane. Doceniamy to i korzystamy z tego. Dokładnie tak samo możemy myśleć o komputerach i procesorach. Doceniać ten wspaniały twór naszych umysłów i uświadomić sobie, że jesteśmy zajebiści potrafiąc budować takie rzeczy. Czyż to nie wspaniałe? Cieszmy się korzystając z dobrodziejstw naszych niesamowitych, ultra szybkich i skomplikowanych serc. Cieszmy się tak samo wspaniałymi procesorami napędzającymi nasze komputery.

 

Czy nadal was to przeraża? Czy widzicie w tym skomplikowane mechanizmy i niepojęte prędkości na mikroskopijnym poziomie? Czy może staracie się skupić na całości i widzieć w tym prostotę? To że coś jest w środku pogmatwane i potrzebuje mnóstwo działania w tle, nie znaczy, że nie może być traktowane jako całość i cieszyć swoją prostotą widzianą z zewnątrz. Czy tak widzicie pracę serca komputera? A może macie ciekawsze pomysły na wytłumaczenie jego działania?

 


Dziękuję Ci za Twój czas! Czy spodobał Ci się ten artykuł lub pomógł Ci w jakikolwiek sposób? Jeśli tak, to bardzo gorąco proszę Cię o pomoc. Podziel się tym artykułem ze wszystkimi ludźmi, którym może pomóc. Pomóż mi wypromować tego bloga. Mając więcej czytelników będzie mi łatwiej stworzyć wspaniałe dyskusje i czerpać więcej wiedzy, inspiracji i pomysłów na jeszcze lepsze treści. Dzięki temu TY otrzymasz jeszcze więcej wiedzy o lepszej jakości.

 

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu i wszelkie ciekawe informacje z nim związane zapisz się na Newsletter. Będziesz pewny, ze nic Cię nie ominie.

 

Główne zdjęcie: https://pixabay.com/en/users/brookhaven-7126425/

Zdjęcie w tekscie: https://pixabay.com/en/users/tookapic-1386459/

Dodaj komentarz! Napisz co Ci się podobało.