Jak przebiegał rozwój komputerów aż do dziś?

Jak przebiegał rozwój komputerów aż do dziś - patryk-gradys

 

Gdy ktoś zapyta się Ciebie: “Co to jest komputer?”, jak odpowiesz na to pytanie? Kiedy teraz nad tym myślisz masz jasny i klarowny obraz, czy może jest to trochę pogmatwane i nie wiesz jak odpowiedzieć? Myślisz, że ludzie mogą mieć z tym problem? Czy wszyscy powinniśmy znać tę samą definicję? Czy wiesz jak bardzo komputery zmieniły się od momentu powstania? Czy zdajesz sobie sprawę jak wiele urządzeń można tak nazwać? Jak czujesz się wiedząc, że tak naprawdę jesteśmy nimi otoczeni?

W ostatnim wpisie przybliżyłem wam trochę historię komputerów. Skąd się to wszystko wzięło, dlaczego się tak nazywa i czym kiedyś były komputery. Opisałem pokrótce czym one są wg kilku osób spośród mojego grona. Chciałbym także poznać waszą definicję, więc śmiało piszcie w komentarzach. Każdy ma  inne zdanie i inaczej rozumie tę nazwę. Z reguły dla wszystkich jest to skrzynka z monitorem, myszką i klawiaturą. Każdy z nas potrzebuje go do innych zadań.

Podsumujmy więc historię. Pierwsze komputery to ludzie, matematycy. Byli odpowiedzialni za wszelkie potrzebne obliczenia do wykonania w dawnych czasach. Im bardziej rozwijał się nasz świat, tym więcej takich osób było potrzebnych i zrozumieliśmy konieczność wynalezienia lepszego systemu. Powstawały różne maszyny, które ułatwiały nam pracę, jednak żadna z nich nie potrafiła sama liczyć. Skonstruowaliśmy więc takie, które nam pomagały w liczeniu.

Wraz z rozwojem elektroniki stworzyliśmy pierwsze współczesne komputery. Komputer jest generalnie urządzeniem, które liczy. Tym zajmuje się jego “serce”. Kalkulator, czy zegarek elektroniczny zawierają elementy komputera, gdyż coś liczą i dają nam na ten temat informacje. Z czasem jednak rozbudowywaliśmy te urządzenia dając im coraz większe możliwości.

Czym wyróżnia się komputer i dlaczego jest taki specyficzny?

Zbudowaliśmy urządzenia, które liczą za nas, a następnie nauczyliśmy je jak zrobić coś “samemu” i informować nas o tym. Z tych obliczeń można wykonać wiele dodatkowych zadań. To jest podstawowa różnica między komputerem, a wszelkimi innymi maszynami i urządzeniami. To jest to coś, co powoduje, że wielu z nas sądzi, iż komputery są “mądre i myślą”. To nieprawda. Komputery są zbudowane tak, że potrafią otrzymywać od nas rozkazy.

Ponadto pokazaliśmy im, co mają robić w wypadku kilku różnych scenariuszy. Np zadanie wykonane, zadanie niewykonane, błąd, nie rozumiem tego polecenia, potrzebuję jakichś danych, itp. Pokazaliśmy im również, co powinny zrobić kiedy taki scenariusz nastąpi. Komputer sam czegoś nie może zrobić, bo nie potrafi.

Właśnie dlatego komputer jest taką specjalną maszyną, która napędza inne. Z czasem nauczyliśmy się budować różne urządzenia i maszyny, które zawierały je w sobie. Rezultaty pozwalały na coraz większe możliwości. Ze względu na wbudowane scenariusze komputer potrafił “działać”. Dzięki temu kontrolował maszyny i urządzenia. A ludzie mogli skupić się na tym jak budować je lepsze i wydajniejsze. Dzięki temu z czasem wydawały się coraz “mądrzejsze”.

 

Zbliżamy się więc do odpowiedzi na pytanie: Czym faktycznie jest komputer? Główną częścią odpowiedzialną za liczenie i działanie jest procesor. Niedługo ukaże się wpis poświęcony temu. Dziś tylko powiem, iż możecie to uważać za serce komputera. Kiedy ta część jest w jakiejś maszynie, czy urządzeniu, wtedy śmiało możemy nazwać to komputerem.
W naszym ciele zachodzą różne działania, reakcje, procesy i mnóstwo innych biologicznych, czy fizjologicznych rzeczy, o których nie mamy bladego pojęcia. Nasz mózg kieruje całym ciałem i każe mu działać, a serce je napędza. W komputerach jest dokładnie tak samo.

Jak rozwinęliśmy komputery i czym się stały?

Uczyliśmy je najpierw jak zrobić bardzo prostą rzecz. Tak jak dziecko, które uczy się chodzić lub mówić. Potem pokazaliśmy im jak zrobić coś “samemu”. Jak dziecko kiedy zaczyna samo jeść. Potrafi zrozumieć, że należy to zrobić i wie jak. Komputer nie rozumie, ale wie jak. Nie zrobi tego sam, dopóki mu nie każemy. Potem nauczyliśmy je jak mogą robić kilka rzeczy na raz. Np kiedy dziecko je i ogląda bajki.

Następnie połączyliśmy je z czymś innym i nauczyliśmy to kontrolować. Tak jak dajemy dziecku widelec i uczymy używać, lub dajemy mu klocki i coś z tego buduje. Lepszą analogią będzie starsze dziecko, które potrafi odebrać telefon i przeprowadzić rozmowę lub uczy się prowadzić samochód. Tak jak samochód nie pojedzie bez naszej kontroli, tak żadna maszyna nie będzie pracować bez poleceń komputera lub człowieka.

W taki sposób rozwijaliśmy i rozbudowywaliśmy komputery dając im więcej możliwości i więcej sposobów na komunikację z nami. Podobnie jak dziecko rozwija się, rośnie i uczy nowych rzeczy, tak samo my zmienialiśmy komputery. Dziecko w pewnym momencie staje się samodzielne. Komputer nie może, gdyż nie ma świadomości. Może się taki wydawać, zwłaszcza kiedy nasza technologia tak wspaniale i błyskawicznie się rozwija. Jednak ostatecznie moja definicja komputera jaką powinniście zapamiętać jest taka:

Komputer jest urządzeniem stworzonym przez człowieka i dla ludzi. Nie potrafi sam wykonywać zadań, a jedynie to, co mu ludzie rozkażą. Nie potrafi się uczyć bez naszej pomocy, ani rozwijać, a my możemy go zmieniać i rozbudowywać. Możemy go połączyć z innymi urządzeniami, a przede wszystkim maszynami, dzięki czemu wszystko, co próbujemy zrobić jest łatwiejsze i szybsze. Gdyż te maszyny i urządzenia zawierające komputer, są przez niego kontrolowane po tym, jak my sami powiedzieliśmy co i jak ma być zrobione.

Mógłbym jeszcze bardziej to rozwinąć, choć sądzę, że macie już dość dobry obraz. Jeśli się mylę i coś jest niejasne lub źle, czy za słabo sprecyzowane, dajcie proszę znać w komentarzach. Chętnie rozwinę wiele z tych wątków, aby móc w 100% zrozumiale wytłumaczyć wam wszystko, co potrzebujecie.

Zapraszam do dyskusji. A teraz skoro wiemy skąd to wszystko się wzięło i do jakiego stopnia się rozwinęło, w następnym artykule już ostatecznie podsumujemy temat obecności komputerów w naszym życiu i czym one dziś są.

Czy podoba wam się taka definicja komputera? Czy jest zrozumiała i łatwa? Może sądzicie, że czegoś tu brakuje? Chcielibyście coś dodać, zmienić? Bardzo jestem ciekaw waszych opinii i otwarty na sugestie.

 


Dziękuję Ci za Twój czas! Czy spodobał Ci się ten artykuł lub pomógł Ci w jakikolwiek sposób? Jeśli tak, to bardzo gorąco proszę Cię o pomoc. Podziel się tym artykułem ze wszystkimi ludźmi, którym może pomóc. Pomóż mi wypromować tego bloga. Mając więcej czytelników będzie mi łatwiej stworzyć wspaniałe dyskusje i czerpać więcej wiedzy, inspiracji i pomysłów na jeszcze lepsze treści. Dzięki temu TY otrzymasz jeszcze więcej wiedzy o lepszej jakości.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu i wszelkie ciekawe informacje z nim związane zapisz się na Newsletter. Będziesz pewny, ze nic Cię nie ominie.

Główne zdjęcie: https://unsplash.com/@patrykgradyscom

Dodaj komentarz! Napisz co Ci się podobało.