Dlaczego założyłem bloga o takiej tematyce?

Nie cierpię kiedy staram się czegoś dowiedzieć i nauczyć, a tłumaczenia są tak cholernie niejasne i nieprecyzyjne jakby były stworzone dla elity, która już to wszystko zna. To po jaką cholerę to tłumaczyć, skoro nie robisz tego w łatwy do zrozumienia sposób? To jest tak irytujące i wtedy czujesz, że marnujesz czas. Zależy Ci, aby nauczyć się czegoś nowego i informacje są przekazane w beznadziejny sposób utrudniając naukę. Znam ten ból, zniechęca to ogromnie. Czy tak właśnie się czujesz w związku z komputerem, kiedy chcesz się czegoś nauczyć, a trudności piętrzą się przed Tobą? Ten blog powstał, aby rozwiązać ten problem…

Świat się zmienia

W dzisiejszych czasach Internet, komputery i wiele firm daje nam mnóstwo możliwości na całkowite przekwalifikowanie się w jakimkolwiek wieku jesteśmy i z jakiekolwiek dziedziny się wywodzimy. Powstało również wiele różnego rodzaju technik i narzędzi pomagających nam w nauce, pracy, usprawniających i ulepszających nasze życie. Każdego dnia te wszystkie nowe maszyny, komputery, urządzenia i wszelkie technologie coraz bardziej wgryzają się w nasze życie i stają się jego częścią, czy tego chcemy, czy nie.

Dla tych wszystkich ludzi, którzy nie sądzą, że to jest dobre rozwiązanie, albo którym nie podoba się ten kierunek, mam bardzo złą wiadomość, Świat tam zmierza czy tego chcemy, czy nie. Nic nie wskazuje na to, aby to się mogło zmienić. Za naszego życia mogą pojawić się rzeczy, o których nam się nie śniło, że mogą tak szybko stać się prawdą. Lub że w ogóle mogą istnieć. Ostatnie 15 lat, to gigantyczny postęp pod wieloma względami. Ten sam temat i nasze podejście do tego wymaga oddzielnego omówienia i z pewnością do tego wrócę.

Tak więc świat się zmienia i nie zawsze tak, jakby nam to pasowało. Często z tego powodu odrzucamy w ogóle od siebie tę myśl, aby się dostosować, lub chociaż nauczyć się z tym żyć. To właśnie może być początkiem wszelkich naszych frustracji, lęków i irytacji związanych z technologią i komputerami. Problemy mogą narastać tym bardziej, kiedy jesteśmy zmuszeni obcować z tymi urządzeniami. Sytuacja robi się poważna, kiedy za wszelką cenę chcemy się od tego odciąć, a przychodzi taki moment kiedy jesteśmy zmuszeni używać tej technologii, komputera czy programu w pracy.

Doskonale rozumiem jak można się czuć wobec tego wszystkiego. Czegoś, czego nie znamy i nie rozumiemy. Sam nieraz miałem problemy z niektórymi rzeczami, które były mi potrzebne, a nie działały lub po prostu nie wiedziałem jak ich użyć. To potrafi być głęboką przyczyną frustracji i powiększać nasze negatywne nastawienie. W takiej sytuacji rzadko jesteśmy chętni szukać jakiegokolwiek rozwiązania. Pewnego dnia zacząłem się nad tym zastanawiać w odniesieniu do komputerów i technologii. Myślałem nad naszym podejściem i zachowaniem i nad obecną sytuacją społeczno-edukacyjną odnośnie tego typu problemów.

Potrzebujemy zmian, aby się w tym odnaleźć

Tak właśnie wpadłem na pomysł, aby zacząć tego bloga. Uważam, że jest on bardzo potrzebny w naszym świecie. Problemem wszystkich poradników, stron internetowych i kursów obsługi komputera jest według mnie bardzo złe podejście do tematu i zbyt wiele technicznych rzeczy rzucanych użytkownikowi w twarz.

Uważam, że to tylko stwarza kolejne problemy i rodzi niepewność wśród użytkowników. Na moim blogu chciałbym całkowicie odejść od technicznych opisów i wyjaśniać zasady działania komputerów i urządzeń opierających się na nich w najbardziej prosty i możliwy do zrozumienia sposób. Co przez to rozumiem? Po prostu używając terminów zrozumiałych dla każdej osoby. Opisów, z którymi można się utożsamić. Porównań do rzeczy i sytuacji znanych każdemu.

Głęboko wierzę, że jest możliwe wytłumaczenie skomplikowanych treści prostymi sposobami. Wierzę również, że aby pozyskać wiedzę trzeba być otwartym na nowe rzeczy. Rozumiem, iż są ludzie nastawieni sceptycznie lub pełni obaw. Rozumiem także powody takiego podejścia, gdyż sam nieraz tak się czułem. Postaram się was przekonać, że nie musi tak być. Pokazać wam wszystkim ten piękny i niesamowity świat urządzeń i technologii, które mogą być na wasze rozkazy. Zwłaszcza kiedy wiąże się to z waszą pracą i nie macie wyjścia. Czy nie lepiej by było pracować bez tej frustracji?

Przekazywanie wiedzy

Dlaczego uważam, że potrafię wytłumaczyć te pojęcia? Nie wiem, może nie potrafię? 😉 Zdecydowanie chcę spróbować, gdyż wiem jak bardzo jest to potrzebne. Wierzę, że mam predyspozycje zbudowane na doświadczeniu i praktyce. Wszystko to dodatkowo okraszone wielką chęcią pomocy innym praktykowanej przez wiele lat.

Kiedy pracowałem w obsłudze klienta Motorola i pomagałem ludziom rozwiązać ich problemy z telefonami miałem pewną sytuację. Zadzwoniła do nas kobieta przynajmniej po 70-tce, która dostała swój pierwszy smartfon. Zaawansowany telefon, o którym nie miała żadnego pojęcia, ani jak go używać. Udało mi się wytłumaczyć jej podstawowe sprawy w trakcie rozmowy i zasiałem w niej nadzieję. Uświadomiłem jej, że strach może zniknąć i że w środku kryje się coś wartego sprawdzenia. Mieliśmy kilka rozmów i ostatecznie ta kobieta kontynuowała podróż sama z instrukcją obsługi. Jestem niezmiernie zadowolony z rezultatu, gdyż udowadnia to, iż wszystko da się wytłumaczyć, kiedy ma się odpowiednie podejście. Ta sytuacja i wiele podobnych utwierdziły mnie w przekonaniu o posiadanych predyspozycjach, dzięki którym będę mógł prowadzić tego bloga.

Szczerzę wierzę, że podejście w tłumaczeniu wiedzy o komputerach dla laików jest złe w swoim założeniu. Tzn. Zbyt słabo próbuje się rozwiać obawy tych osób. Oraz zastanowić się, co oni czują w trakcie pracy z komputerem, ani co myślą o tych maszynach i urządzeniach i jak je postrzegają.

Dlatego uważam, że podstawą nauki powinno być rozwianie wszelkich obaw i wytłumaczenie czym jest komputer, co zawiera, jak działa, jak pracuje, jak go używać i do czego on może nam służyć. Jednak zrobić to tak, żeby każdy z was mógł poczuć się jak ta maszyna. Lub przynajmniej mógł sobie wyobrazić, jak to może wyglądać na przykładach z życia. Z uwagi, że wszystkie tematy poruszone do tej pory wymagają głębszego omówienia, będziemy do nich jeszcze wracać.

Czy pragniesz lepiej poznać moje motywy i powody istnienia tego bloga? Sprawdź proszę poprzedni i kolejny wpis, które nie wyczerpują tematu. Odpowiedzi na najważniejsze pytania jakie możesz teraz mieć i dodatkowe informacje znajdziesz na stronie O mnie. Zapraszam także do sprawdzenia najbardziej popularnych wpisów. Zachęcam także do dyskusji i komentarzy. Czy Ty także się frustrujesz, kiedy ciężko Ci coś zrozumieć z powodu zbyt zawiłych tłumaczeń?

 


Dziękuję Ci za Twój czas! Czy spodobał Ci się ten artykuł lub pomógł Ci w jakikolwiek sposób? Jeśli tak, to bardzo gorąco proszę Cię o pomoc. Podziel się tym artykułem ze wszystkimi ludźmi, którym może pomóc. Pomóż mi wypromować tego bloga. Mając więcej czytelników będzie mi łatwiej stworzyć wspaniałe dyskusje i czerpać więcej wiedzy, inspiracji i pomysłów na jeszcze lepsze treści. Dzięki temu TY otrzymasz jeszcze więcej wiedzy o lepszej jakości.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu i wszelkie ciekawe informacje z nim związane zapisz się na Newsletter. Będziesz pewny, ze nic Cię nie ominie.

 

Main picture: www.unsplash.com @levajsics

 

Dodaj komentarz! Napisz co Ci się podobało.