Czy komputer myśli? A może jest głupi?

Czy komputer myśli? A może jest głupi?

 

Czy odpowiesz “Oczywiście, że nie”? A może inaczej? Jak najlepiej odpowiedzieć? Starsze osoby, jak moi rodzicie, odpowiedzieliby: “Tak, oczywiście!”. Wg nich te maszyny myślą, gdyż nie są w stanie wytłumaczyć jak to wszystko działa i dlaczego tak jest. Widzą tylko rezultaty. Skoro komputery potrafią grać w szachy i wygrywać z ludźmi, to na pewno “myślą” i są “inteligentne”. Prawda?

Wielu z nas może postrzegać komputer jako coś “mądrego”. Abstrahując od istotnego pytania czym jest owa mądrość postaram się odpowiedzieć, dlaczego komputer może się taki wydawać i jaki jest naprawdę. W poprzednich artykułach wyjaśniałem jak komputery były rozwijane, oraz iż na początku swojej drogi, były bardzo “głupie”. Tak naprawdę nadal są, aczkolwiek z uwagi na to jak je rozwinęliśmy i czego my się nauczyliśmy w międzyczasie, mogliśmy zbudować je lepsze i takie, które będą bardziej “samodzielne”. Dlatego teraz komputery są spektakularne, wspaniałe i niesamowite. Im dłużej o tym piszę, tym bardziej zastanawiam się jakim cudem je stworzyliśmy? Jednakże komputer jest jak niemowlę i potrzebuje swoich rodziców do opieki i aby wiedzieć co robić.

Komputer to nie człowiek. Brak mu ludzkich cech

Za każdym razem jak piszę o “zachowaniach” komputerów jest to w cudzysłowie i napisane kursywą. Jest to zamierzone, gdyż te urządzenia nie posiadają tych cech. One nie czują, nie myślą, nie zachowują się, nie są mądre, inteligentne, sprytne, ani samodzielne. Wszystko, co od nich dostajemy i wszystko, co robią jest dziełem ludzkich rąk i umysłów. Gdyby jakiś komputer miałby mieć ludzkie cechy, jak np roboty, to tylko dlatego, iż ludzie by tak zdecydowali.

My natomiast mamy tendencję nadawania obiektom martwym ludzkich cech. Sam nie wiem dlaczego, pewnie jest nam wtedy łatwiej. Jednak w wypadku komputerów może to prowadzić do negatywnego nastawienia i złego podejścia, o którym wiele razy wspominałem. Kiedy komputer nie działa tak jakbyśmy oczekiwali, zaraz “rzucamy mięsem”, wyżywamy się, czasami również fizycznie, czy niemiłosiernie się denerwujemy. To jest naturalne i całkowicie bez sensu.

Maszyny stworzone przez człowieka

Komputer pochodzi od nas. W odróżnieniu od dziecka nie posiada świadomości, nie myśli, nie czuje. Jest niewolnikiem, a człowiek jego panem. My rozkazujemy im, co mają robić, budujemy je i wprawiamy w ruch. Komputer nie może nas nie posłuchać, zezłościć się, obrazić i przestać działać. Nie ma takiej opcji. Działa kiedy człowiek mu każe i tak długo jak zechcemy. Kiedy wydamy polecenie ma zostać ono wykonane.

Te urządzenia nie mają własnych myśli, ani pozytywnych, ani negatywnych. Kiedy wkurzamy się na coś, co źle działa, to negatywne emocje i wibracje idą tylko z jednej strony. Od nas. Skoro chcecie nadawać komputerom ludzkie cechy, nadajcie im takie:

Jest im wszystko obojętne, chcą pracować, tylko to się dla nich liczy, nie przeszkadza im pogoda, nie męczą się, nie narzekają, pragną tylko pracować i zadowalać swoich właścicieli. Komputery mają po prostu gdzieś nasze uczucia w stosunku do nich. 🙂

Absolutne posłuszeństwo maszyn

Komputer nie ma wyboru z racji swojego programowania. To znaczy, że ma zakodowane i zapisane jakieś instrukcje działania. Może wykonywać tylko i wyłącznie to, co ma zapisane. Nie może czegoś usunąć, ani czegoś dopisać. Nie ma wyboru, musi robić, to co mu kazano. Gdybyśmy mu nic nie zakodowali, w ogóle by nie działał. Byłby bezużytecznym kawałkiem części elektronicznych, które mogłyby przewodzić prąd i nic nam by to nie dało.

Komputer nie ma prawa odmówić polecenia. Wyobraźcie sobie to jako porównanie do jedzenia. Nasz mózg ma zakodowane jak postrzegać głód. Kiedy jesteśmy głodni mózg nam to mówi. Nie może tego nie zakomunikować, chyba że się popsuł. Kiedy funkcjonuje normalnie zasugeruje nam konieczność zjedzenia czegoś. Kiedy już to zrobimy otrzyma sygnał, że jesteśmy najedzeni i da nam święty spokój. Nie może nam kazać zjeść więcej, bo ma zakodowane przez naturę to, jak ma postrzegać nasz poziom głodu. My możemy niezależnie podjąć decyzję jak dużo mamy zjeść i czy jeść kiedy czujemy się głodni, czy może kiedy nam się podoba.

Komputer nie może zmienić zdania, ani nie może podjąć decyzji samemu. Wszystko opiera się o to, co ma zakodowane. Skoro wbudowaliśmy w niego jakieś instrukcje i rozpocznie ich wykonywanie nie może nagle przestać ich wykonywać, lub zacząć robić coś innego. Dla przykładu kiedy mózg nam powie, że jesteśmy głodni, nie może po chwili zmienić zdania i powiedzieć: “Sorry, pomyliłem się. Tak naprawdę nie jesteś głodny, tylko chce Ci się siku”. 🙂 Potraficie sobie wyobrazić jakby tak było? Dokładnie ta sama zasada tyczy się komputerów.

Natura zakodowała nam różne działania i sposoby ich wykonywania. Ciało i umysł działają wspólnie w pięknej symbiozie, dzięki czemu funkcjonujemy właściwie. Rzecz jasna coś może się popsuć i nie działać jak należy. Mamy wtedy problem i idziemy do lekarza. Gdy coś jest nie tak z komputerem pomoże nam w tym informatyk.

Kiedy komputer cały czas robi coś źle, nie znaczy to, że coś tam się po drodze popsuło, tylko musiało być źle zrobione od samego początku. Tak jak niektórzy ludzie niestety rodzą się z różnymi upośledzeniami, tak samo możemy niedokładnie zakodować nasze komputery, przez co mogą one mieć różne dysfunkcje, łatwiej się psuć, czy po prostu dawać błędne wyniki. Kiedy jednak komputer sporadycznie działa źle, to po prostu jest “chory”. Będzie jeszcze o tym mowa.

Zdaję sobie sprawę, że niektóre ujęte tutaj porównania mogą wydawać wam się dziwne lub nie na miejscu. Jednak tak właśnie wygląda świat i nie ma co się czuć z tym nieswojo.

Wszystko jest efektem wbudowanych instrukcji

Mam nadzieję, że teraz łatwiej wam zrozumieć dlaczego te maszyny są takie “głupie” i tak naprawdę nie myślą. Po prostu nie potrafią w żaden sposób zrobić cokolwiek same. Kiedy zbudujemy komputer bez instrukcji, dzięki których będzie wiedział jak działać, będzie podobny do człowieka w śpiączce lub po wypadku. Fizycznie może funkcjonować, choć “umysłowo” nie jest w stanie nic zrobić.

Możecie pomyśleć, że te zakodowane instrukcje są “świadomością” komputera, czy pozwalają mu “myśleć”. Tak to wygląda z zewnątrz i te instrukcje nie pozwalają na żadne dodatkowe opcje poza tym, co mają zawarte. Tak jakby nasz mózg wiedział kiedy powiedzieć, że jest się głodnym, jak zareagować na pokarm i jak poinformować nas, że się najedliśmy. Mielibyśmy wielki problem, gdyby nasz mózg nie wiedział jak rozkazać ciału strawić i wydalić ten pokarm. Cykl byłby niepełny i byśmy sobie pomyśleli: “Czemu ten głupi mózg nie każe mi iść do toalety?”. 😉

Na podstawowym poziomie komputer jest bardzo głupi i niczego sam nie wymyśli, nie zrobi i nie zdecyduje. Wszystko, co pozwala mu na te wspaniałe działanie jest efektem wszystkich dodatkowych rzeczy, urządzeń i opcji jakie do niego dodajemy. Kiedy będę wyjaśniał części składowe komputera i ich odpowiedzialne funkcje zrozumiecie jak łatwo jest patrzeć na komputer i porównać go do nas samych. Nie wiem, czy takie było zamierzenia osób, które je projektowały, choć w ostatecznym rozrachunku tak to właśnie wygląda.

 

W jaki sposób wy to wszystko postrzegacie? Uważacie, że komputery są niesamowicie mądre, inteligentne i myślą? Czy może po dzisiejszych wyjaśnieniach bardziej skłaniacie się ku temu, że jednak prymitywne? Zależnie od sposobu postrzegania obie opcje będą poprawne i ugruntowane. Chciałbym, abyście zrozumieli, że to, co zewnątrz wydaje się bardzo trudne i skomplikowane w gruncie rzeczy może być bardzo proste, a nawet głupie. Czy udało mi się pomóc wam widzieć to w ten sposób? Zapraszam do dyskusji.

 


Dziękuję Ci za Twój czas! Czy spodobał Ci się ten artykuł lub pomógł Ci w jakikolwiek sposób? Jeśli tak, to bardzo gorąco proszę Cię o pomoc. Podziel się tym artykułem ze wszystkimi ludźmi, którym może pomóc. Pomóż mi wypromować tego bloga. Mając więcej czytelników będzie mi łatwiej stworzyć wspaniałe dyskusje i czerpać więcej wiedzy, inspiracji i pomysłów na jeszcze lepsze treści. Dzięki temu TY otrzymasz jeszcze więcej wiedzy o lepszej jakości.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu i wszelkie ciekawe informacje z nim związane zapisz się na Newsletter. Będziesz pewny, ze nic Cię nie ominie.

Główne zdjęcie: https://pixabay.com/en/users/GDJ-1086657/

Dodaj komentarz! Napisz co Ci się podobało.