Budowa komputera. Zbudowany “na nasz obraz i podobieństwo”?

Budowa komputera. Zbudowany “na nasz obraz i podobieństwo”? - geralt - hand-1571852

 

Wiesz z czego składa się komputer i jaki ma to związek z ludźmi i tym, jak postrzegamy świat? Czy wiesz, że jest to związane związane z naszym otoczeniem i jego wyobrażeniem? Chcesz poznać części składowe komputera? W jakich celach zostały zaprojektowany i dlaczego dziś wciąż używamy pomysłów z lat 50-tych?

Dziś czytasz wstęp do serii artykułów na temat części składowych komputera i pozostałych urządzeń jakie możemy do niego podłączyć i używać wspólnie. Chciałbym, abyście postarali się otworzyć umysły na wyjaśnienia i tłumaczenia, jakie chciałbym tu przedstawić. Postaram się na bieżąco porównywać wszystko do tego, co jest nam wszystkim znane i z czym jest się nam łatwo utożsamić. Idzie to w parze z esencją tego bloga i nauk, jakie staram się tu przekazywać.

Wierzę w moc porównań i opowieści. Od pokoleń pomagało nam to w zrumienieniu tych trudniejszych rzeczy, lub też takich, które nie do końca do nas docierały. Z jakiegokolwiek powodu. Często jest tak, że nawet gdy rozumiemy daną sprawę, niekoniecznie to do nas przemawia z racji braku połączenia między nami. Może to być po prostu obce doświadczenie. Możliwe, że nigdy nie znaleźliśmy się w danej sytuacji i nie rozumiemy przekazu. Proponuję także przeczytać poprzednie wpisy, zwłaszcza w temacie rozwoju komputerów.

Części składowe komputera

Ten artykuł jest wprowadzeniem do cyklu. Myślę, że dzięki temu będzie łatwiej ogarnąć szerszą perspektywę. W trakcie wielu rozmów z moją żoną Dominiką na temat pomysłów na bloga i sposobów ich realizacji nie raz zastanawiałem się nad sposobem tłumaczenia i używaniem konkretnych porównań. Pojawiło się także pytanie, które może przyjść wam do głowy w trakcie lektury kolejnych artykułów z cyklu. “Czy ja naprawdę muszę to wszystko wiedzieć? Czy to mi się przyda? Czy jest mi to potrzebne?”

W skrócie: Nie, prawdopodobnie nie. Jednakże jedną z rzeczy jaka nie podoba mi się w dzisiejszym świecie i która może wam stwarzać problemy jest właśnie to, że wszystko tłumaczy się w skrócie. Po łebkach, bez dogłębnych wyjaśnień. Bez podawania celów i przyczyn, bez szerszej koncepcji. Możliwe, że właśnie to jest jednym z powodów, dla których wielu z nas ma problemy z komputerami i technologią?

Gdy o tym rozważałem, utwierdziłem się w przekonaniu o wartości takiego dogłębnego tłumaczenia. Wielu z nas nie ma pojęcia jak dokładnie działa nasze ciało, co się w nim kryje i jakie zachodzą w nim procesy. Znamy ogólny obraz, byliśmy uczeni w szkole, jednak bez naprawdę głębokich detali. Przecież nie są nam potrzebne, prawda? Dla większości z nas raczej nie.

Nie przeszkadza nam to, gdyż czujemy się ze sobą dobrze i “rozumiemy” nasze ciało. Chodzi mi o to, że łatwo nam się z nim utożsamić i nie jest do dla nas obce. W końcu każdy z nas je ma i wie, co z nim zrobić, jak używać, kontrolować i obchodzić się z nim. Nie boimy się tego i nie sprawia nam to problemów.

Boimy się tego, czego nie rozumiemy

Dlaczego więc boimy się komputerów i technologi? A w zasadzie wszelkich maszyn i urządzeń, których nie znamy i nie potrafimy używać? Według mnie dlatego, bo są dla nas obce. Nie dość, że są sztucznym tworem, a nie naturalnym i biologicznym jak my, to wydają nam się “mądre” i “inteligentne”. Zupełnie jak obcy ludzie, którzy wydają się nam podejrzani. Od razu tworzą nam się w głowie jakieś stereotypy, których później ciężko się pozbyć. Może dlatego warto poznać je dogłębnie i to jak działają?

Ponadto technologia jest tworem naszych rąk i nie wiemy, czego można się po tym spodziewać. Łatwiej wyobrazić sobie wtedy, że jest to groźne i szkodliwe. A więc należy tego unikać. Dodatkowo istnieje presja społeczna. Jeśli się na tym nie znasz, to jesteś głupi i się nie nadajesz. “Jak to? W świecie pełnym technologii nie potrafisz używać komputera? Na pewno jest z Tobą coś nie w porządku.”

Chciałbym, abyście wszyscy odrzucili tego typu myślenie. Zwłaszcza to opisane pod koniec poprzedniego akapitu. Uważam, że lektura tego bloga wam zdecydowanie w tym pomoże. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest zrozumienie, iż obcy nie znaczy zły. Wiem, że ogromnie łatwo jest nam tak myśleć i czuć, gdyż jest to częścią nas. Boimy się tego, czego nie rozumiemy. Stąd zmiana mojego podejścia w tłumaczeniu, abyście mogli dokładnie wszystko zrozumieć.

Budowa i elementy komputera

Budowa komputera. Zbudowany “na nasz obraz i podobieństwo”? - motherboard-232515_1280

Po tej gigantycznej dygresji dochodzimy do odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie. “Czy potrzebna mi wiedza o częściach składowych komputera i ich działaniu?” Zdecydowanie tak! Kiedy zostanie to wytłumaczone w pełni zrozumiały sposób, dzięki któremu będziecie mogli się z tym utożsamić, będzie to łatwiejsze w zrozumieniu. Kiedy przestanie wam się to wydawać obce, przestanie także być groźne. A skoro nie będzie obce i łatwe w zrozumieniu wierzę, że droga do przejęcia kontroli nad tym i pozbycia się obaw stanie się krótsza i łatwiejsza.

Kiedy poznacie komputery na tak dobrym poziomie i zrozumiecie swoją wyższość nad nimi i posiadanie kontroli, to powinno wam to dać poczucie pewności i wiary we własne siły. Ponadto wierzę, że wytłumaczenie wam tych rzeczy w przystępny i łatwy do przyswojenia sposób pobudzi waszą ciekawość i zniweluje obawy. Teraz zastanówmy się do czego można by porównać te maszyny i na jakich zasadach i jak odnosi się to do naszego życia.

Zbudowany na nasze podobieństwo

Części składowe komputera mają swoje odpowiednie funkcje i zadania. Nie wszystkie z nich są potrzebne w każdym urządzeniu, a niektóre z kolei posiadają zdecydowanie więcej dodatkowych komponentów zwiększających ich funkcjonalność. Niektóre nasze organy wykonują bardzo ważną pracę i nie mogli byśmy bez nich funkcjonować. Mamy serce, które pompuje krew i nas napędza. Mamy mózg, który przetwarza dostarczane informacje i operuje naszym ciałem. Gdy pomyślimy o podniesieniu ręki, mózg wyśle odpowiednie sygnały i akcja zostanie wykonana. Mamy pamięć, która przechowuje nasze wspomnienia. Mamy narządy słuchu, węchu, wzroku, mowy, dotyku, dzięki którym komunikujemy się ze światem, oraz pobieramy i wysyłamy informacje.

Można by z łatwością opisać funkcjonowanie ciała człowieka za pomocą bardziej technicznych słów. Wtedy moglibyśmy to porównać ze stroną Wikipedii na temat komputera i niewiele by się to różniło. Komputer także posiada komponent działający podobnie do serca. Na zasadzie napędzania całej tej machiny. Potrafi również przechowywać “wspomnienia” pod wieloma postaciami. Lepiej niż my sami. Posiada coś podobnego do mózgu, dzięki czemu wszystkie operacje są wykonywane w odpowiedni sposób i całość jest kontrolowana.

Jednakże nadal przewyższamy te urządzenia ilością narządów odpowiedzialnych za otrzymywanie i wysyłanie bodźców. Po prostu nie potrafimy jeszcze zbudować komputerów w taki sposób. Dla przykładu komputery nie czują i nie potrafią wąchać. Aczkolwiek istnieją prototypy podobnych urządzeń i staramy się coś takiego stworzyć.

Tak naprawdę wszystko, co jest wbudowane w komputer i zadania jakie potrafi wykonywać nie są przeznaczone dla niego. Komputer ma pamięć i potrafi przechować wspomnienia, abyśmy mogli utrwalić swoje własne w lepszy sposób. Kiedy coś widzimy nasz mózg to nagrywa. Jednak nasza pamięć jest ulotna. Gdy “zapamiętamy” to w komputerze lub nagramy to na kamerze i zapiszemy, będziemy mogli się tym cieszyć znacznie dłużej. Kiedy coś usłyszymy, możemy łatwo zapomnieć. Komputer może słuchać za nas i nagrać wszystko, co “usłyszy”.

Generalnie komputery są po to, aby poszerzyć nasze ograniczone możliwości. Pamiętać więcej, słyszeć lepiej, segregować i porządkować wspomnienia, dawać rozrywkę i wiele innych rzeczy. Nasz mózg także dostarcza nam “rozrywkę” w postaci snu. Wtedy odpoczywa i się relaksuje “oglądając film”. Tym właśnie jest sen, filmem dla mózgu.

 

Komputer Dzieckiem Człowieka

Wielu osobom komputery wydają się inteligentne, mądre i sprawiają wrażenie samodzielnych i myślących. Wynika to z faktu ich konstrukcji i podobieństwa do naszego własnego działania i sposobu funkcjonowania. Odkąd wymyśliliśmy te maszyny zależało nam na ułatwieniu i ulepszeniu naszej własnej pracy. Cokolwiek potrzebowaliśmy usprawnić w naszej pracy i codziennych czynnościach powierzyliśmy te zadania maszynom. Jednak nadal potrzebowaliśmy je operować.

Komputery są odpowiedzią na te potrzeby. Są to maszyny, które mogą być nauczone jak automatycznie wykonywać za nas konkretne zadania. Dokładnie tak jakbyśmy zbudowali robota na nasze podobieństwo. Pozwólcie, że zwrócę wam uwagę na to, iż zawsze tak właśnie postrzegamy świat. Wszystkie filmy Sci-Fi pokazują nam kosmitów ewidentnie przypominających ludzi. Rzadko coś zgoła odmiennego. Niestety w trakcie tworzenia komputerów nasza technologia była niewystarczająco zaawansowana, aby móc stworzyć je na nasz obraz i podobieństwo.

Można nawet powiedzieć, że komputery się starzeją. Ich komponenty są stworzone z myślą o konkretnej liczbie roboczogodzin. Dłużej nie wytrzymają i przestaną działać. Z czasem komputer także może działać wolniej i może to przypominać człowieka, który traci siły z wiekiem. Dodatkowo otaczamy się narzędziami i innymi obiektami, które pomagają nam w pracy, uczymy się czegoś. Komputery także mogą używać dodatkowych zasobów, aby lepiej wykonywały swoją pracę i nam pomagały. A my możemy uczyć je więcej dając im nowe instrukcje w postaci programów.

 

W kolejnych artykułach będę skupiał się na wszystkich częściach składowych i głęboko wierzę, że będziecie w stanie dostrzec jeszcze więcej analogii i porównań. Bardzo zależy mi na tym, aby pomogło wam to oswoić się z tą technologią i otworzyć się na nią i możliwości jakie daje. Ciekaw jestem waszych spostrzeżeń i uwag odnośnie tej koncepcji. Jak wy to postrzegacie? Dajcie znać w komentarzach.

 


Dziękuję Ci za Twój czas! Czy spodobał Ci się ten artykuł lub pomógł Ci w jakikolwiek sposób? Jeśli tak, to bardzo gorąco proszę Cię o pomoc. Podziel się tym artykułem ze wszystkimi ludźmi, którym może pomóc. Pomóż mi wypromować tego bloga. Mając więcej czytelników będzie mi łatwiej stworzyć wspaniałe dyskusje i czerpać więcej wiedzy, inspiracji i pomysłów na jeszcze lepsze treści. Dzięki temu TY otrzymasz jeszcze więcej wiedzy o lepszej jakości.

 

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu i wszelkie ciekawe informacje z nim związane zapisz się na Newsletter. Będziesz pewny, ze nic Cię nie ominie.

Główne zdjęcie: https://pixabay.com/en/users/geralt-9301/

 

Zdjęcie w tekscie: https://pixabay.com/en/users/AcidCrow-117387/

4 thoughts on “Budowa komputera. Zbudowany “na nasz obraz i podobieństwo”?”

 1. “Niektóre nasze organy wykonują bardzo ważną pracę”, raczej znakomita większość, natura przecież nie lubi marnotrawstwa. Widzę że autor bloga nie próźnuje i wpisów coraz więcej. Proszę jednak pamiętać nie tylko o tłumaczeniu technologii na ludzki język, przydała by sie też garść porad na bardziej codzienne problemy. Mój pierwszy typ, pomoc techniczna/helpdeski jak z nimi rozmawiać, aby problem został szybko rozwiązany. Chwalił się Pan autor doświadczeniem w takiej roli, więc moźe jakieś cenne wskzówki?

  1. Witam.
   Proszę, bez Pana. 😉 Po prostu Karol. Dziękuję bardzo za komentarz. Wnikliwy i sensowny. Racja z tą sugestią odnośnie organów. Chociaż są i takie, co istnieją i coś robią, ale naukowcy sami w sumie nie wiedzą co, ani po co. Prawda, że natura nie lubi marnotrawstwa.
   Dziękuję za sugestię odnośnie tematów, oczywiście będę także skupiał się na innych dziedzinach. Faktycznie helpdesk to świetny pomysł. Zacznę przygotowania pod taki temat.
   Faktycznie póki co moja kategoria “codzienne problemy” zawiera takowych niewiele. Popracujemy nad tym 😉
   Pozdrawiam i życzę miłego wypoczynku

 2. no bardzo ciekawe przeczytalam bardzo mi sie to spodobalo faktycznie gdyby ten moj laptop byl zbudowany jak czlowiek to moze mniejszy stres odbieram to tak popsol sie sluch w moim komputerze wiem o tym i sobie mysle nie wydam polecenia musze to naprawic ale juz wiem co ok….. popsuly sie nogi kurcze moj komuter nie chodzi wiem co juz nie dziala a tu maszyna niby male pudelko i czlowiek ma stracha jak sie cos zatrzyma stanie w miejscu to sa mysli postrzezenia ale artykol dobry czekam na nalsze pozdrwiam

  1. Hej.
   Dziekuję bardzo za komentarz. Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Ogromnie mi sie to podoba i zdecydowanie pomoże mi w łatwiejszym napisaniu kolejnych artykułów. Faktycznie, gdyby komputery były dokładnie takie jak my, byłoby łatwiej rozpoznać wszelkie niedociągnięcia i problemy. Choć wtedy równie ciężko byłoby zdiagnozować wewnętrzne problemy, zupełnie jak u człowieka. Ciężko zauważyć z zewnątrz kiedy serce szwankuje. Choć może wtedy komputer dawałby nam znać w bardziej ludzki sposób.
   Dziękuję za ciepłe słowa. Zachęcam do przeczytania kolejnych artykułów z cyklu i wierzę, że to pomoże w lepszym rozumieniu działania.
   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz! Napisz co Ci się podobało.